Чому львівський лікар-зек керує головною лікарнею Харківщини?

Чому львівський лікар-зек керує головною лікарнею Харківщини?

Ми постійно нарікаємо на стан медицини в країні. І мало хто задумується про тих осіб, які стоять на чолі закладів охорони здоров’я і доводять ситуацію до такого стану. А керують нашими лікарнями дуже одіозні особистості. Як, наприклад, у Харківській обласній клінічній лікарні, яку вже понад 5 років очолює скандально відомий торговець дітьми Богдан Федак. З першого погляду професійна біографія Богдана Степановича Федака справляє враження. У 1981 році 23-річний хлопець закінчив Львівський медичний інститут за спеціальністю хірургія. Потім працював викладачем хірургії Львівського медичного училища, завідуючим операційним блоком Львівської міської лікарні швидкої медичної допомоги, завідуючим поліклінічним відділенням Рудківської районної лікарні і головним лікарем Кам’янко-Бузької районної лікарні

(http://www.sq.com.ua/rus/files/845/).

У 1993 році 35-річний Федак отримав посаду головного лікаря Львівської обласної клінічної лікарні. Тут він і розпочав займатися криміналом – продажем дітей для всиновлення за кордон.

Згідно обвинувачень Івано-Франківського суду, за якими Федак отримав 2 роки позбавлення волі, з клінічної лікарні Львова за його сприяння до США незаконно вивезли понад 130 дітей. Федак організував злочинну групу, яка до блиску відпрацювала весь алгоритм процесу. Матеріям після пологів повідомляли про смерть малюка, потім оформлювали фальшиву відмову від дитини. Слідству так і не вдалося дізнатися, чи дітей продавали для всиновлення чи для трансплантації органів.

Горе-лікар, не зважаючи на нелюдські злочини, відбув трохи більше третини терміну і був амністований.

Вийшовши на волю, львівський хірург не мав права обіймати посади у медичній галузі. Проте якимось дивом відразу ж стає директором центру комп’ютерної косметології та пластики ПП «Відеограф», а потім директором ТОВ «Медичний центр». А у 2004 році його під своє крило бере земляк і відома людина у медичних колах України – Ігор Шурма (http://glavcom.ua/articles/3537.html).

 

Ігор Шурма

Професійний злет Шурми припав на 2003–2006 роки, коли він працював депутатом Верховної Ради від фракції СДПУ (о), яку очолював Віктор Медведчук, кум Володимира Путіна. Львів’янин зробив скандального хірурга своїм помічником. Іронія долі: колишній продавець дітей допомагав Ігорю Шурмі працювати в парламентському комітеті охорони здоров’я.

Після провалу партії на виборах до Верховної Ради 2006-го року могутня свого часу СДПУ (о) почала масово втрачати своїх членів.

Шурма залишався в партії до останнього, але згодом прийняв пропозицію свого колишнього однопартійця, а на той час мера Харкова Михайла Добкіна. Екс-нардеп зі Львову став там заступником міського голови і директором Департаменту охорони здоров’я та соціальних питань.

Закріпившись у Харкові, Шурма не забув про свого помічника. Тепер «продавець дітей» отримав тепленьке містечко – він став головним лікарем Харківської міської клінічної лікарні швидкої і невідкладної медицинської допомоги імені Мещанінова. Такий кар’єрний стрибок від немісцевого помічника колишнього нардепа до керівника медичного закладу багатьох здивував. Але всім харківським посадовцям було зрозуміло, як Богдан Федак так швидко зробив кар’єру у їхньому місті.

Після того як Добкін в 2010-му став губернатором Харківської області, він забрав свого заступника Шурму до себе в ОДА. На місцевих виборах в Харківську облраду Шурма вже йшов за списками «Партії регіонів».

З кожним переходом на нову сходинку, Шурма допомагав і Федаку. Тепер він, маючи набагато більші повноваження, поставив його головним лікарем обласної клінічної лікарні – центру екстреної медицинської допомоги і медицини катастроф.

Федак, Добкін та Шурма разом

Дуже легко побачити як кожне підвищення Шурми допомагало кар’єрі Федака. Богдан Степанович отримав усі свої посади тільки завдяки протежуванню впливового земляка, який свого часу його примітив.

У лютому 2014 року Шурма заявив про перехід на роботу у Львівську облдержадміністрацію (http://www.segodnya.ua/regions/kharkov/zamestitel-dobkina-promenyal-harkov-na-lvov-496515.html). Через кілька днів режим Януковича впав і регіонали втратили свою владу. Проте у жовтні 2014 року Шурма знову став нардепом (цього разу від «Опозиційного блоку»). Федак іти за своїм патроном не захотів. Тому можна вважати, що інших посад він уже не отримає.

Але Богдану Федаку непогано живеться і працюється в головній обласній лікарні. За період режиму Януковича, будучи лояльним до влади, він вибудував чудово діючу корупційну машину, яку не здатні подолати жодні зміни, що так чи інакше торкнулися нашої країни.  Федак вже не займається продажем дітей і їх внутрішній органів, але продовжує викачувати гроші з пацієнтів, користуючись своїм службовим становищем.

Більшість корупційних схем Федак знав ще зі свого «до тюремного» досвіду роботи головним лікарем у Львові. Але саме у Харкові Богдан Степанович, знаючи, що в разі чого за нього заступляться в обласній владі, показав справжній майстер-клас з хабарництва у медицині. Весь цей час Федак веде непублічний спосіб життя. В інтернет-видання почали тиражувати його ім’я після критики на адресу німецького лікаря Хармса, який у 2012 році хотів оглянути стан ув’язненої на той час Юлії Тимошенко. Горе-хірург не на жарт злякався публічності (про нього написала навіть «Українська правда» (http://www.pravda.com.ua/news/2012/07/10/6968529/)), адже тоді адвокат Тимошенко Сергій Власенко розповів про злочини і ув’язнення Федака. Після цього інциденту головний лікар вирішив більше не висовуватися у публічну площину. З того часу інформації про нього дуже мало.

Але варто поглянути на стан справ у Харківській обласній клінічній лікарні, де вже 5 років править Федак. Пацієнти розповідають жахливі за своїм цинізмом історії: в цій лікарні наскільки звикли до грошей, що взагалі навіть нічого не роблять з пацієнтом, доки не принесеш визначену суму. До речі, рік тому в Харківській міській лікарні, яку Федака очолював з 2006 до 2010 року трапився скандал – відомого нейрохірурга Олександра Духовського відразу три родини обвинувачувало у вимаганні хабарів за операцію (http://chuguev.com.ua/news/20141224-0). Це корупційне насліддя залишив Федака на старому місці роботи. Таке ж створив і на новому.

Під патронатом Федака у лікарні займаються платними аналізами крові (які ж самі роблять безкоштовно у своїй лабораторії). Вся плата за оренду приміщень для аптек на території лікарні відбувається готівкою і йде в кишеню головному лікарю. А самі ж медикаменти, які купуються через тендери за бюджетні кошти, продаються саме через мережу аптек у закладі Федака.

Більшість коштів, які вимагають лікарі Харківської обласної клінічної лікарні, вони самі не отримують. Основна частина прибутку з грошей пацієнтів іде самому Федаку. На території лікарні також діє благодійний фонд, який є конвертаційним центром для відбілювання коштів львів’янина. І суми за місяць там виходять справді астрономічні.

Звісно, зараз Богдан Степанович ризикує. Шурми в Харківській ОДА вже немає і наврядчи він зможе гарантувати захист у випадку викриття свого колишнього підлеглого. Але чи дійсно змінилася обласна влада на Харківщині? Поки що Федак почуває себе доволі комфортно. Пройшло 18 років з часу його ув’язнення і 9 років з дня початку роботи в Харкові. За цей час львів’янин зробив чудову кар’єру, знищуючи медицину області і довіру харків’ян до неї.

Якщо і надалі харківська влада співпрацюватиме з такими корупціонерами, то незабаром громадськість почне свій самосуд. Аж до лінчування таких лікарів. Ми не розуміємо, як з такими людьми можна працювати? Такої вседозволеності не було ще при жодній владі.

Добре, що хоч дітьми не торгує. Хоча, хто знає?

Ігор Вірченко

ГЛАВК

Оставить комментарий

Новые сверху Старые сверху

ТОП 24

Форум

Все темы форума Добавить тему

Вход